Yangın Kapılarının Önemi ve Üretimde Kullanılan Malzemeler

  • Yargın kapıları, yangın çıkan ortamdaki duman ve ısı radyasyonunun yayılmasını engelleyerek, çalışanların güvenli bir şekilde binayı tahliye etmesini sağlar. Yangın kapıları yangına dayanıklı iç dolgu ile yalıtılmış, kapı üzerindeki ekipman ve aksesuarların tümü yangına dayanıklı ısı ve duman yalıtımlı malzemelerden üretilmiştir.
  • Yangın Kapısı konut ya da endüstriyel tip tüm tesislerde yangın kaçış güzergâhlarında kullanılmaktadırlar. Standart kanatlı kapı formunda imal edilenlerin yanında sarmal tip duman ve yangın perdeleri de bulunmaktadır.
  • Standart kanatlı tip yangın kapıları tek kanat, çift kanat olarak çeşitli ebatlarda üretilebilmektedirler. Yangın kapısı, Acil çıkış koridorunda yer alan kapılar opsiyonel sunulabilen panik bar sistemleri ile donatılmışlardır böylece panik esnasında personelin kapıyı rahatlıkla açabilmesine ve hızlıca mahalli terk etmesine olanak tanırlar. Çift kanat yangın kapıları geniş iç alanlarda kalabalık kitlelerin mahalli terk etmesi için tercih edilmektedirler.
  • Yangın kapıları kullanıldığı mahal ve tesisin cinsine göre 60,90 ve 120 dk. yangın dayanımına sahip olabilmektedirler. Kapılar duman geçirmez fitil ve kaçış sonrasında kendiliğinden kapanabilen yaylı menteşe ile donatılmıştırlar. Özel tasarımı sayesinde kanat yönü kolaylıkla değiştirtebilmektedir.
  • Yangın Kapısı yangın çıkan ortam ile kaçış yolunu birbirinden ayıran, bina ile içinde bulunanların güvenliğini sağlayan yangın önlemlerinin en önemli parçalarından biridir. Yangın kapıları, yüksek ısıya dayanıklı malzemeden, duman ve her türlü sızıntıyı engelleyici contalar ile kaplı, panik barlar sayesinde çabuk ve kolaylıkla kullanılabilen, kaçış yönünde açılacak şekilde tasarlanmış kapılardır.
  • Büyük iş merkezlerine, hastanelere, okullara, alışveriş merkezlerine ve daha pek çok insanın yoğun olduğu yerlere uygulanması zorunlu olan, yapılmadığı durumlarda büyük felaketlere yol açan yangın kapıları , kullanılan malzemeye, fiziksel özelliklerine ve görünüşlerine göre pek çok çeşide ayrılabilir.

Yangın kapılarının önemi, Yangın kapılarının kullanım alanları, Yangın kapılarının özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir